Näituse veebiavamist ja EFK kontserti Niguliste muuseumis saab jälgida 20. mail kell 17 EFK kanalil: EPCC.TV
Niguliste muuseumil on rõõm avada koostöös The Phoebus Foundationiga näitus „Meeletu Dymphna järele“. Näitus toob vaatajate ette erilise väljapaneku, mis tutvustab 500aastast teost, räägib Iiri printsessi Dymphna kurvast eluloost ning avab teose äsja lõppenud konserveerimistööde tulemused ja uued avastused.
Näituse avavad Eesti Kunstimuuseumi peadirektor Sirje Helme, Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret, The Phoebus Foundationi konserveerimisstuudio juht Sven Van Dorst ja Niguliste muuseumi kuraator-programmijuht Merike Kurisoo.
Muusikalise tervituse teeb Eesti Filharmoonia Kammerkoor, dirigent Lodewijk van der Ree juhatusel ning esitab Arvo Pärdi ja Josquin des Prez kolm teost.
Näituse keskmes on hiliskeskaegne kaheksast maalitahvlist koosnev altariretaabel, mis kujutab Iiri printsessi, neitsist märterpühaku Dymphna elu ja kannatuslugu. Teos kuulub Belgia suurima erakunstikogu The Phoebus Foundationi kollektsiooni. Erilise pildiprogrammi ja põneva ajalooga teose maalis 16. sajandi alguses Goossen Van der Weyden, kuulsa Rogier Van der Weydeni pojapoeg. Varase Madalmaade maalitraditsiooni värvikaks näiteks olev erilise pildiprogrammiga teos oli pikka aega Antwerpeni Kuningliku Kaunite Kunstide Muuseumi püsiekspositsioonis.
Teos oli tellitud Geeli lähistel asunud Tongerlo kloostrikirikusse (tänapäeva Belgias). Iiri printsess Dymphna suri märtrisurma Geelis ja teda austatakse selles piirkonnas alates keskajast kui vaimsete häirete vastu aitajat. Geelist kujunes seetõttu keskajal märterpühaku austamise keskus ning armastatud palverännukoht. Vaimse tervise muredega palverändurid leidsid oma tee Geeli ning linnakesest kujunes meelehäiretega inimeste hoolduse keskus. Halastuse linnaks kutsutud Geel on tänapäevani tuntud oma ainulaadse vaimse tervise muredega inimestele loodud perehoolduse tõttu. Seitsmesaja-aastane Geeli linna hoolekandetraditsioon on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja.
Näitusega kaasneb noortele suunatud vaimsest tervisest kõnelev haridusprogramm koostöös MTÜga Peaasi. Sügisel toimub vestlusõhtute sari, mis keskendub vaimse tervise ja naiste õiguste teemadele. Lisaks toimuvad näitust tutvustavad kuraatorituurid ja Madalmaade hiliskeskaegsele kunstile ja teose sisule pühendatud loengud. Näitus jääb Niguliste muuseumis avatuks 31. oktoobrini.
Goossen Van der Weyden. Püha Dymphna altariretaabel. Detail. U 1505. © The Phoebus Foundation
Teose lugu, tähendust ja äsja lõppenud konserveerimistöid esitlev väljapanek tuleb Eestisse koostöös The Phoebus Foundationiga, mis on üks olulisemaid ja suurimaid Belgia kunsti erakogusid maailmas. Maalitahvlid konserveerisid The Phoebus Foundationi konservaatorid kolm aastat kestnud koostöös Belgia ja rahvusvaheliste ekspertidega. Konserveerimistöödega kaasnesid põhjalikud tehnilised uuringud, mis andsid uusi teadmisi altariretaabli tähenduse, päritolu ja valmimisprotsessi kohta.
Kuraator: Katharina Van Cauteren (The Phoebus Foundation)
Koordinaatorid: Merike Kurisoo, Niels Schalley (The Phoebus Foundation)