Alapeatükk 1. Kõrbes.
Igal päeval omad plussid-miinused. (Hea lugeja, jooni mõttes alla miinused.) Päev bussis. Reisisihiks Los Angeles. Täpsustus: Westwood, LA. Indiaani reservaadis pesitsev oaas-kasiino. Mojave kõrb. UCLA konverentsikeskus/hotell ja nobe wifi. California ja Vaikne ookean. Vihma kallab LA-s väikeste vahedega viimased 2 kuud jutti. Üks pool kaalub ikka veidi üle, aga eks see ole kõik artisti elu.
Kõrbed on minu arvates meeletult ilusad loodusmoodustised. Selle reisi vältel on olnud võimalusi neist mõndagi ise kogeda. Sonora ja nüüd Mojave. Google-i pildivaramu klantspildid loovad oma panuse kujutelmadele ilma reaalse tuuleiili, liivakrudina, lõhnade, häälte, looduse hingematva majesteetlikkuseta. Loetelu võiks pikalt jätkata, kokkuvõtvalt on kõrb pelgalt ilus. Sestap on kole kahju, et bussiaknast avanes kõik muu kui reaalse loodussuminata klantspilt.
Los Angelesi jõudsime planeeritust palju hiljem, aga ega õues poleks olnud ka midagi teha. Need 10min, mis sai hiljem poodi ja tagasi kõnnitud, olid kõike muud kui romantiline film lauldes vihmast läbi tantsida. Kui siin riigis miskit ette võetakse, siis see on ikka hüperlatiivides suurejooneline. Tegelikult pole paslik kurta, kuivõrd kalendri järgi on ikkagi talv ja me oleme olnud senini halvast ilmast alati sammuke ees. (Mäletate kirjutist Philadelphias veedetud päevast, kus oli +20C ja päike? Vot. Järgmine päev oli lumi maas ja põletavad miinuskraadid.)
Järgmiseks keskpäevaks hakkasid pilved hajuma ning lapsed, kes kui vangis eland… Mõistate ehk… 3 nädalat kodutuna USA-s. Igatahes ->
Alapeatükk 2. Royce Hall, UCLA, Westwood, Los Angeles, California, USA läänerannik.
Royce Hall on projekteeritud vendade Allisonide poolt ning valmis 1929. See on üks neljast ülikooli alghoonest. UCLA on tõlkimatuna University of California, Los Angeles. Tegemist maailma TOP ülikoolide 13. kohaga. Numbrites on siit pärit 14 nobelisti, 3 Turingi auhinna laureaati (tegemist kõrgeima IT-alase tunnustusega) etc. Algselt projekteeritud mega-auditooriumina, mis mahutab 1800 inimest. Oma kaksiktornidega fassaadiga on saanud UCLA sümboliks. Hoone sai tõsiselt kannatada 1994. a Northridge maavärinas ning tornide taastamine ja hoone värisemiskindlaks tegemine võttis aega 4 aastat tihedat tööd.
(foto: Olari Viikholm)
Meie peadirigent rääkis, et siinses saalis on pidanud kõnesid Albert Einstein, Martin Luther King Jr, John F. Kennedy, Hillary Clinton etc; esinenud George Gershwin, Ella Fitzgerald, Leonard Bernstein ja nimekiri on lõputu. (Kahjuks ma ei leidnud oma põgusa otsimise tulemusena kinnitust kõigile nimedele (andunud kriitikud andestagem), samas pole põhjust ka kahelda ta sõnades). Küll aga räägitakse legendaarse näitleja Patric Stewarti 1985.a loenguseeriast, millega ta aitas kaasa oma õppejõust sõbra kampaaniale, mille tagajärjel publikumis olnud teleprodutsent pakkus talle eepilise rolli Star Trek kapten Jean-Luc Picardina. Fännina pidasin tõika mainimisväärseks. :)
Mulle tundub kohati, et Ühendriikides elavad valdavalt kahte sorti inimesed – need, kes teevad sporti ja need, kes jälgivad seda. Eilsel kontserdiõhtul toimus samal ajal paarisaja meetrise vahega suur kohalik korvpallimäng, kus osalesid kahes eelmainitud rollis tühised 13k inimest. Nende sini-kollased kampsunid andsid tooni tervele kampuse alale nagu kogesin oma lõunasöögi-jalutuskäigu ajal. Ja siit ka kõrvalpõikena kriitikanool toidukohtadele, kes sulgevad enda ukse 2pm-6pm. Miks?! Igatahes jätkus rahvast ka meile ning arvan, et ei liialda kui hindan publikumi suuruseks vähemalt Estonia Kontserdisaali jagu.
(foto: Esper Linnamägi)
Eilne kontsert oli väga väärikas lõpp a capella kontsertsarja finaalina. Kaspars lendab väljateenitud puhkusele Lätti, samal ajal kui meie jätkame tuuri Floridas Anu Taliga. Õnneks jääme Sarasota linnakesse paikseks tuuri viimaseks nädalaks, mistap saab lõppeks pakkida lahti oma kohvri. Hea! Kontsertide tase tõusis iga etteastega ning kogemuslik karastus on miski, mille mõju ei tohiks alahinnata. Aina edasi! Või nagu UCLA moto ütleb – Fiat lux! Mitte ainult tore auto, vaid ka valgust toov sõnum!
Henry
Westwood, LA, CA 19.02.2017