Allkiri on suhteliselt iseselgituv pildilolevast lähtudes, mistap üleliigne ning tarbetu, ent kuna ma olen ikkagi eelkõige truu enesele nende vähestegi kunstiliste eesmärkide näol, siis ei saanud jätta ju lüngakest täitmata ning võimalust kasutamata 🙂

See juhtus aastaid tagasi kui rääkisin oma lastele tookordsest kontsertreisist Hollandisse ning mainisin nimesid nagu Rotterdam, Amsterdam ja Heerlen. Mille peale üks poolunine virgus voodist hetkega ja küsis, kas sellised nimed ongi Madalmaade linnadel – Rott, Hamster ja Heeringas.

Heeringaliku nimega linna me täna suundumegi. Kuigi inimasustuse jäljed ulatuvad kuni neljandasse ennemeieaegsesse aastatuhandesse, seostatakse linnakese algust roomlaste tulekuga. Algne Coriovallumi nimeline kants paiknes kahe olulise tähtsusega tee ristumispunktis. Selle tunnistajaks on linna keskel rooma termide varemed, mis on ainulaadne leid terve Hollandi peale, kuid kindlasti ei viita kuidagi kohalike vähesele puhtusearmastusele. Nagu enamik roomlaste tugipunkte, jäeti ka Corivallum maha 3-4. sajandi paiku ning kuni 10. sajandini on andmed Heerleni kohta suuresti lünklikud.

Roomlaste kaart. Corivallum on päriselt ka ära märgitud.

Nime esmamainimine toimus 1065 aastal. Läbi Kaheksakümneaastase sõja (1568-1648, tuntud ka Hollandi iseseisvussõja nime all, mil 17 rahvuslikult meelestatud provintsi mässasid Hispaania krooni vastu) käis Heerlen käest kätte. Napoleoni sõdade ajal jäädi prantslaste lipu alla. Limburgi provintsi kuuluv paik vandus truudust ka belglastele kuni 1839 aastani. 19. sajandil jäi kogu ala kõrvale üldisest tööstusrevolutsioonist kuni sajandi lõpuni, mil algas söekaevandamine. Söeläbi sai linna kasv hoo sisse kõrgtuurideni kuni 1950.ndateni. Langus töötuse vallas oli meeletu ning järelmid olla tuntavad senini. Omapärane memento ja sillana uue ning iganenu vahel on vanasse söešahti rajatud uuenduslik elektrijaam, mis toodab energiat šahti põhjas oleva vee käitlemisest.

Heerlen on üks kaugemates punktidest sisemaal meie tuuril. Pole ka ime, et kõrgus merepinnast on 113m, mis teeb sellest topograafilises mõttes tuuri kõrghetke.

kontserdi ootel ja valmis
henry
14.02.2020

Vt veel: EFK reisiblogi