On vast paslik jätkata sealt, kus katkestasin viimati. Elik lend siia oli määravale enamusele edukas, ajavahega harjutakse senini, kuid üks edukas kontsert on antud ning sellesamase vaheajal sai ületatud ka tuuri ülesastumiste ekvaator. “Ainult 10 päeva veel,” ütleks teravkeelne sänikael. Neid esineb meil harva, seega jätab märkused tähelepanuta. Kuivõrd nagu tavapäraselt ikka on esinemiste arvustamiste päralt ametlik kanal, võin pelgalt täiendada, et publikuhuvi jättis pisut soovida, millest oli kahju, sest hoog oli meil hea. Saalid on siin suured, inimesi oli mitme Tartu Ülikooli aula jagu, aga ruumi jäi seekord üle.
Täna seevastu oli meil vaba päev, täis rõõme ja kohustusi viia end kurssi kohalike tavade ja kultuuriga, mida kasutasid paljud meist, nagu komblus eeldab. Eks maitsed ole erinevad ning huvitavakstegevalt inimloomust kaunistavad, mistap oli hargnemine paratamatu. Meie trio käis kahes palees Gyeongbokgungis (vanem) ja Changdeokgungis (ning 10a noorem, 1405.a ehitatud). Kultuurikiht on siinamail paks, aga sõdadest nähtavalt õgvendatud ja puretud. Korea ajaloost lähemalt ehk tuleviku kirjutistes.
Siiski tahaks jagada tähelepanekuid tulevastele L-Korea pealinna väisajatele. Vahemaad on suured ning maapealne liiklus tihe, seega soovitatav on liikuda metrooga. Tasub silmas pidada rongiliine, mis on kõik väga taskukohased (hind sõltuvalt vahemaale ning jääb 1-2€ vahele). Samu peatuseid kasutavad erinevad firmad/süsteemid. Mina avastasin end õhtul kogemata vale rongi peal ning tee viis justkui Viimsist Laagrisse, enne kui tuli lõppeks peatus, et oma viga parandada. Tagajärjena võin anda abivahenditeta eksami Seuououaeli allmaaraudtee teemal, isegi kosmosesond Voyager ei pidanud kogema nii palju linguheite, et leida end õigel rajal. Paadunud jalakäijatele hoiatuseks, et võrrid sõidavad häbematult ka kõnniteedel. Jalanõutohtrite tugipunktid on pea igal suuremal tänavanurgal (kahtlemata abistamaks kanda pikkade vahemaadega kaasnevat taaka).
Üllatuslikult ei näinud ma ühtegi last tänase päeva jooksul (ja päev oli pikk ning nägemine terav). Hakka või arvama, et siinsed lapsed on kui tuvid, kes peavad ilmselt kooruma täismõõdulistena (Väidate vastu? Millal eales on auväärt lugeja näinud oma ihusilmaga kainiku- või mürsikueas verisulis noortuvi?). Eile nägin ühtainumast koera ning täna üht sarmikat kassi sihilikult autentsena hoitud külas, mis asub kahe palee vahel. Veel üllatuslikum oli näha maailma puhtaimas metroos esimest purjus kohalikku. Maailma alkoholitarbijate edetabelis 17. kohal asuvast riigist oleks muud eeldanud (Eesti on muuseas samas tabelis 37. kohal, on eeskuju mille poole püüelda 😉 ). Ahjaa, Myeongdongi turgu käisime kah seiramas ning nagu meid suunanud õpetatud härrasmees, Martti Kalda, kodumaal peetud loengus meid hoiatas – sa näed seal asju, millede vajamisest sul polnud enne aimugi.
Homme on uus päev, uute väljakutsetega. Good night and good luck!
klõps-klõps ja marss laadima
henry
20. november 2019